Мање средстава за Савез слепих и слабовидих

Чачак - Међуопштинска Организација слепих и слабовидих, на конкурсу који је расписао град Чачак, добила је средства у износу од 550.000 динара, али највећи део тог новца, пола милиона одлази на двоје запослених, док само 50.000 иде на материјалне трошкове.

Председник Међуопштинска Организација слепих и слабовидих у Чачку, Дејан Томић, каже да је удружење конкурисало и код општине Горњи Милановац, међутим средства нису одобрена јер, "нису регистровани на њиховој територији".

"Председник општине Дејан Ковачевић је рекао да је вољан да помогне, али видећемо на који начин и како. Изгубили смо 40.000 динара које смо имали до ове године. Општина Ивањица годинама ништа не издваја за савез, док нам је општина Лучани једним пројектом омогућила новчана средства. Имамо две радионице - једна је прављење предмета од глине, а друга је курс енглеског језика за наше чланове и 30.000 динара на име материјалних трошкова. Прошле године смо имали 250.000 динара од општине Лучани, ове године смо добили 160.000", објаснио је Томић.

Он каже да се сваке године прича да инвалиди треба да буду посебна категорија, да буду људи који ће бити нешто у овом систему, међутим сваке године та степеница и граница се спушта.

"Уместо да остане на истом и иде горе, она се спушта и никако да се усклади. Није реално да инвалиди буду исто као и друга удружења. Нисмо ми у стању да радимо као сваки други човек, ми се трудимо да функционишемо у овом систему и друштву као и сви остали, да нас не сматрају таквим каквим јесмо. Негде, неко глувонем може да се запосли, али слепо и слабовидо лице тешко. Раније је било лакше, радили су на централама у великим гигантима, фирмама па су наши слепи који заврше школу у Земуну за телеграфисте ишли да раде на тим централама, примали су плате, али тога више нема", истиче Томић.

Према његовим речима, неколико чланова овог удружења је запослено у чачанској болници на послу физиотерапеута.

Говорећи о реконструкцији објекта у ком се налази удружење, Томић каже да су имали разговоре са градским руководством.

"Градоначелник је обећао да ће две терасе да се покрију. У току је израда енергетског пасоша, енергетске карте, да видимо шта нам је чинити и где се објекат налази. То раде људи са Техничког факултета преко града Чачка. Конкурисаћемо код амбасаде Јапана, али и код Министарства за рад и социјална питања, јер су за инвалидна лица конкурси отворени преко целе године", закључио је Томић.

ПЗС

Датум објаве: 07.07.2017.

Share






ФОТОГРАФИЈА


Фото: ПЗС

ВИДЕО


АУДИО