Психијатар у сваком дому здравља
Готово сваки дом здравља у Србији, према плану Министарства здравља, имаће психијатра, а у психијатријским установама биће отворени кол центри, доступни 24 сата дневно.
Тренутно се праве нови нормативи кадрова у здравству. Министар здравља Златибор Лончар каже да ће се тако направити простор да скоро у сваком дому здравља буде и психијатар.
Уз пружање медицинске помоћи грађанима са поремећајима менталног здравља, један од главних разлога за унапређење психијатријских служби јесте да се много више него досад ради на превенцији менталних поремећаја, од којих је најчешћи депресија.
Засад, само око 70 домова здравља, од укупно 158, има диспанзере за ментално здравље, а ове службе према плану Министарства требало би да се организују у свим домовима здравља који покривају територију са више од 25.000 становника. У домовима здравља са мање пацијената бригу о менталном здрављу могао би да преузме изабрани лекар.
Идеја је да се ментални поремећаји више дијагностикују и лече на примарном нивоу здравствене заштите него досад, а мање у специјализованим установама.
Новости
