Министарка Милица Ђурђевић Стаменковски отворила на Голији објекат прилагођен особама са инвалидитетом

Фото: ПЗС
Ивањица - Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковиски отворила је на Голији у оквиру активности које ће трајати до краја године, а које носе назив „Ближе људима”, први у Србији објекат прилагођен потребама особа са инвалидитетом.
„Данас са овог места шаљемо поруку да ће Голија бити место без баријера, као што желимо да читава Србија буде место без баријера. На овом месту министарство је издвојило три милиона динара како би отворили овај објекат пре свега намењен за боравак и дружење особа са инвалидитетом. За њихову разоноду, рекреацију и за инклузију њих у друштво и остатка друштва заједно са њима”, рекла је министарка.

Фото: ПЗС
У склопу посете Голији, министарка ће обићи и вишедетне породице које живе и раде на овој планини.
„Сам назив активности које намеравамо да спроведемо довољно говори о концепту свих оних мера које ћемо желети да примењујемо широм градова и општина наше земље. Симболично смо изабрали да то започнемо овде на Голији где Бог није даровао само природне лепоте већ и карактерне људе. Наша намера је да ови људи остану, ђиве, раде и заснивају своје породице на свом огњишту али да пре свега не буду заборављени институција, државе и остатка друштва и да им посветимо посебну пажњу”, рекла је министарка и додала да је циљ кампање да покаже да институције иду ка народу, да ће бити доступне те да је њена обавеза да покаже да министарство није само адреса у престоници већ да се министарство рада налази свуда где су наши људи.

Фото: ПЗС
„Верујемо да радом на терену можемо на најадекватинији начин да препознамо њихове потребе, да се суочимо са проблемима и да заједнићчким снагама изнедримо конкретна решења”, казала је министарка Ђуршевић Стаменковски.

Фото: ПЗС
Као најаву активности „Ближе људима” министарка је најавила обилазак оних подручја у којима дуго нико од државних званичника није био.
„Постоје људи на граници, на рубовима наше земље али због тога што живе у пограничним пределима не смеју бити на маргини. Они морају бити у фокусу наше пажње, брига и активизма. Желимо да обиђемо породице наших бораца, ратних ветерана, инвалида, породице погинулих, совијално угрожене, вишедетне породице. Желимо да уз разговор и са представницима локалних самоуправа, филијала Националне службе за запошљавање, Центара за социјални рад заједнички решавамо проблеме на месту где смо их и препознали”, истакла је министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и нагласила да се оваквим активностима жели покјазати да држава води рачуна о свима те да нема заборављених.
„Мислим да је Голија право место одакле желимо да најавимо ову кампању и одакле треба да пошаљемо знажну поруку да Србија грли све своје људе. Ми градимо путеве, важне инфраструктурне пројекте, али то парче асфалта уколико по њему нема ко да хода, само по себи ништа не значи. Празна је држава као љуштура уколико нема људе. Људи су нам најважнији ресурс који имамо. И да би неко живео на овим просторима. за шта се у прошлости гинуло, ми то треба да ценимо. Живот је један и његова вредност за нас нема алтернативу и зато желимо да допринесемо бољем животу свих људи у Србији”, закључила је министарка.

Фото: ПЗС
Маринко Маринковић, представника удружења особа са инвалидитетом Ивањице казао је да су од оснивања удружења организована дружења особа са инвалидитетом управо на Голији и да је се тако родила жеља за изградњом просторија прилагођеним управо особама са инвалидитетом.
„Планина, свеж ваздух. Гурајући овуда колица подижемо капацитет физичке способности. Тако нам је дошло на план да тражимо од министарства да нам одобри објекат прилагођен особама са инвалидитетом. Урадили смо пројекат заједно са општином, која нам је поклонила плац, а министарство је одобрило средства. Тако смо изградили један диван објекат, који је свима нама на располагању за дружење и боравак”, рекао је Маринко.

Фото: ПЗС
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања од 2018. године у општину Ивањица уложило је око 6,5 милиона динара, нагласио је Александар Митровић, председник општине Ивањица.
„Тако смо довели да многе јавне институције, јавна предузећа, домови здравља, полицјске станице имају приступне рампе за особе са инвалидитетом. То је био само један од пројеката који реализован током ових година. Круна сарадње министарства, локалне самоуправе и удруђења особа са инвалидитетом јесте овај објекат, који је први у Србији. Драго нам је што смо ту Маринкову идеју спровели у дело заједно са министарством. Овде има око 40 квадратних метар која су компелтно прилагођена особама са инвалидитетом. Самим тим смо Голију довели корак ближе особама са инвалидитетом и укључили”, рекао је Митровић.
ПЗС
